Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poziční klasifikace bankovek

      V roce 2009 jsme použili v té době zcela novou nomenklaturu pro dělení bankovek z pohledu orientace aversu a reversu v prostoru. V té době se takové dělení bankovek označovalo jako plošná orientace bankovek . V roce 2012 a následně v roce 2013 navrhované označení bankovek přijala IBNS. Byla publikována rozsáhlá kniha o designu bankovek, která vnesla do oblasti notafilie pojem anatomie bankovek .

     Postupem doby se však muselo přikročit k revizi dřívějších poznatků a to z několika důvodů. Anatomie bankovek byla shledána jako velmi široký pojem, který je navíc výrazně odlišný u bankovek, k jejichž vývoji jsou používány různé technologie. Je tím míněno to, že dnes vedle klasických papírových bankovek existují minimálně tři další varianty bankovek, souhrnně zařazované mezi bankovky plastové (někdy též plastické). Proto je anatomie bankovek nahrazena v současné době používaným termínem identit bankovek. Ten ve vzorcové podobě zahrnuje jasně určené (stanovené) vlastnosti z hlediska výroby jakékoli bankovky. Naopak detailnějšímu studiu nebo popisu identitu bankovek odpovídá původní anatomie bankovek. Plošná orientace bankovek je v současné době používána k deskripci aversu a reversu bankovek. Zaměřuje se především na lokaci sériových čísel, na jejich prostorové uspořádání (vertikální, horizontální, ascendentní, descendentní) a barevnému provedení nebo umístnění signatur a odpovídajícího signa.

     Základní variantou bankovek jsou bankovky, které mají avers i revers lokalizovaný horizontálně, tzn. vodorovně. Pochopitelně je známo v podstatě staletí, že bankovky mohou být orientované i odlišně. Stačí připomenout staré čínské bankovní tisky již z druhé poloviny 14. století z období Ming Dynasty  nebo Ch'ing Dynasty.

      Aby došlo k odlišení plošné orientace bankovek, týkající se výhradně popisu aversu a reversu bankovek, je používán zcela nový termín; poziční orientace bankovek. Ta na rozdíl od plošné orientace popisuje vzhled aversu i reversu bankovek, týkající se jejich orientace na povrchu bankovek bez popisu výše zmíněných detailů obou základních bankovních ploch.

    Základní a nejběžnější poziční orientace bankovek jsou bankovky horizontálně – horizontální [H-H]. Jedná se o bankovky mající vodorovné uspořádání obou ploch, aversu i reversu bankovek.

uganda-50000-54a-a.jpg
uganda-50000-54a-r.jpg

Uganda; 50000 šilinků; Pick#54a; 2010; A,R [H-H]

    Druhou variantou bankovek jsou bankovky horizontálně – vertikální [H-V]. Avers těchto bankovek má vodorovný vzhled, kdežto revers je umístněn na stojato, vertikálně. Jako velmi zdařilou lze označit bankovku Baham, Pick#77a z roku 2016 (10 $).

madagaskar-2500-72aa--a.jpg
madagaskar-2500-72aa--r.jpg

Madagaskar;2500 franků(500 Ariary);Pick#72Aa; ND(1993)A,R [H-V]

        V současné době hojně používaný formát bankovek je jejich vertikálně – vertikální [V-V] poziční orientace, kterou známe například u bankovek Bermud, Mexika (Pick#129A – D z roku 2008), Kolumbie nebo z vybraných emisí bankovek Kapverd.

karverdy-5000-67a-a.jpg karverdy-5000-67a-r.jpg

Kapverdy; 5000 escudos; Pick#67a; 2000; A, R [V-V]

pozn.: poziční orientace například u této bankovky neřeší, zda jsou signatury na aversu lokalizovány vzhledem k jeho vertikálnímu vzhledu ve shodné rovině nebo v rovině odlišné (horizontální); to popisuje plošná orientace bankovek

     Poslední variantou bankovek jsou bankovky vertikálně – horizontální [V-H]. Také v tomto případě je několik příkladů, z nichž především v poslední době jsou aktuální zcela nové bankovní nominální hodnoty Venezuely.  

KUDWEIS, M. Venezuela.Připravovaná emise 2009. Mince a Bankovky. 2009, 2(5), 82 - 85.  KUDWEIS, M. Bermudy.Novinka roku 2009. Mince a Bankovky. 2009, 2(5), 86 – 89. HEIJ, de H. Designing Banknote Identity: DNB Occasional Studies. 1. Amsterdam: De Nederlandsche Bank NV, 2012.

venezuela-10000-98a-a.jpg
venezuela-10000-98a-r.jpg

Venezuela; 10000 bolívares; Pick#98a; 2016; A,R [V-H]