Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příspěvky,publikace a články

Příspěvky

Tunisko 5 dinárů; Pick#95a; 2013

22. 9. 2020

tunisko-5-95a-a.jpg

ANOTACE  Historie moderní notafilie Tuniska se datuje rokem 1958. Emitentem bankovek Tuniska je od uvedeného roku Banque Centrale de Tunisie. Před rokem 1958 působila na území Tuniska Banque de l'Algérie / Tunisie, která zajišťovala finanční oběh také v Alžírsku. První bankovka (Pick#1) o nominální hodnotě 5 franků byla emitována v roce 1903. Bankovky Tuniska patří mezi ty, především na území Africké unie, u kterých centrální banky používají tzv. semiholografické pruhy. Ty centrální banka poprvé použila u emise 2008 – 2011 u bankovek nominální hodnoty 20 (Pick#93a – b) a 50 (Pick#94a) dinárů. Tyto pruhy u Pick#95 a Pick#96 mají však poněkud odlišný charakter i vzhled. Podstatným rozdílem je, že semiholografický pruh u bankovky Pick#95a obsahuje profilometricky pozitivní prvek, který se u předešlých bankovek nevyskytuje. Dalším významným rozdílem je rozložení a vzhled iridiscenčních ploch na reversu bankovky. Větší plocha ve středu reversu bankovky je vícebarevná při sklopném efektu.  Druhá iridiscence je vpravo dole reversu bankovky a obsahuje jednobarevný květ a číselné vyjádření nominální hodnoty bankovky. Kovový ochranný proužek je intermitentní, který nabývá v UV světle charakter proužku kompaktního (z pohledu aversu bankovky). Jednotlivé články ochranného proužku obsahují mikrotext, označující nominální hodnotu bankovky, emitenta a také označení měnové jednotky v arabštině. Bankovka obsahuje na aversu i reversu početné omron kroužky, zbarvené světle žlutě. Bankovka je datována ve formátu YYYY – [M]M – DD (2013 – 3 – 20).

 

Gruzínský monetární systém – poznámky k bankovce 20 lari [metalizované lari;Pick#76]

16. 8. 2020

AKTUALIYACE 16. 08. 2020

ANOTACE  Gruzie (gruzínsky: საქართველო, transliterace: Sakartvelo) je stát situovaný v jihozápadní Asii, avšak podle některých názorů část gruzínského území zasahuje i do Evropy. Z pohledu notafilie je Gruzie zařazená v oblasti Asie. Po odtržení od SSSR a získání samostatnosti v roce 1991 vytvořená centrální banka Georgian National Bank přistoupila v roce 1993 k vydání tzv. transformačního monetárního systému (Kuponi Systém). Vlastní  měna byla však vytvořena až v roce 1995, kdy byla vydána první emise bankovek 1995  Republic of Georgia on Back Issue a na území Gruzie se ujal gruzínský lari (Lari Systém). S gruzínskou měnou se váže několik měnových jednotek, jejichž historie sahá až do roku 1586, respektive 1919 – 1923 (maneti a abazi nebo  mahmúdí, šáhí  a bístí ).

 

Identit (=anatomie) bankovek [stručný úvod]

25. 7. 2020

 

Armenie –měnová jednotka dram [դր]

29. 6. 2020

AKTUALIZACE 29.6.2020

ANOTACE  Historie arménské zasahuje až k roku 1919. Vlastní arménský dram se však ujal až v roce 1993, kdy nahradil do té doby platný sovětský rubl. Situace v případě Arménie byla obdobná, jak u celé řady dalších nástupnických států. Vybraná bankovka, které jsme věnovali naši pozornost, si dopřává statutu standardně vybavené bankovky v rozsahu, který známe u drtivé většiny světových bankovek. Jediným zatím nepřekročeným minimem je ten fakt, že bankovky Armenie nenesou žádné prvky plasticity. Jsou však vybaveny velice zdařilou metalografickou v podobě semiholografických pruhů. Ani dram není zcela osamocenou měnovou jednotkou. Známe jej také v případě Náhorního Karabachu. Dílčí měnová jednotka luma je však známá pouze v případě dramu arménského. Zajímavostí v případě arménského monetárního systému je množství vydaných výročních mincí a také mincí, které mají netradiční obdélníkovité nebo čtvercové tvary a navíc jsou vybaveny zdařilým systémem hologramů.

konfety-vyrez.jpg

 

Tonga – emise 2015(Pick#44a – Pick#49a; #A+6 digit)

28. 6. 2020

AKTUALIZACE 28.6.2020

ANOTACE

Na území Tonga platil dříve  britský monetární systém, protože byl britskou kolonií. Až v roce 1921 byl ustanoven Government of Tonga – Treasury, který vydával vlastní bankovky v monetárním  systému  tongské  libry (Pick#1 – Pick#12), včetně bankovek šilinkových ( 4 a 10 šilinků). Až v roce 1967 Tonga zavedla svoji vlastní měnu, kterou se stala  pa´anga. Ta byla až do roku 1991 pevně vázána na australský dolar v paritním poměru. Od roku 1991 se pa´anga stala součástí tzv. měnového koše, ve kterém jsou zastoupeny australský, novozélandský a americký dolar a také japonský jen. Do současné doby Pangike Pule Fakafonua 'o Tonga / National Reserve Bank of Tonga, která nahradila v roce 1992 Komisiona Pa'anga / Currency Commission. Tato instituce byla pokračovatelem  Pule' Anga 'o Tonga - Komisiona Pa'anga / Government of Tonga - Currency Commission (1967-1973).

uv-44a.jpg

 

Gambie; 2019 Birds Issue

22. 4. 2020

ANOTACE  Centrální banka Gambie  (Central Bank of The Gambia) emitovala v srpnu 2019 (6. 8. 2019) novou řadu  velmi zdařilých bankovek. Emise byla tištěna pouhé čtyři roky po zcela nových bankovkách, které byly vydány pod označením emise ND (2015)  President Jammeh  Issue. Nosným motivem na aversu bankovek je podobizna prezidenta Gambie, plným jménem president Sheikh Alhaji Dr. Yahya Abdul-Aziz Jemus Junkung Jammeh. Jedinou podobnou bankovkou s emisí z roku 2015 je Pick#30a z roku 2014, která je prvním polymerem v historii centrální gambijské banky. Zajímavostí v souvislosti s emisí z roku 2015 je to, že současně až do roku 2018 byly tištěny dvě bankovky z předcházející emise (ND (2006–2014 & 2018) Full Printing Issue). Jednalo se o Pick#28a – d (50 dalasis) a Pick#29a – d (100 dalasis).

vodoznak-200.jpg

 

Polygram jako významný prvek ochrany bankovek v letech 2014 – 2019

10. 2. 2020

ANOTACE  Vývoj ochrany bankovek proti padělání jde ruku v ruce se zcela novými technologiemi. Mezi takové prvky ochrany se zařazují jednoznačně polygramy, které se používají u bankovek téměř ve stejné míře jako hologramy, nebo možná frekvence polygramů používání hologramů převyšuje. Protože se tvorbou nových podob polygramů, podobně jako v případě hologramů, případně stenogramů, zabývá celá řada renomovaných společností, je pohled na klasifikaci polygramů velmi často zatížen odlišným způsobem prezentace jejich vlastností. Domníváme se, že klasifikace polygramů, kterou prezentujeme v této publikaci, odpovídá současnému stavu. Pochopitelně lze očekávat, že se nejedná o permanentní situaci a vývoj polygramů bude nadále pokračovat. Zajímavá je problematika použití polygramu na bankovní hmotě, tedy v závislosti na její kompozici. Ochrana bankovek ve formě polygramů se v poslední době přesouvá výhradně na bankovky polymerové a hybridní. U bankovek durasafových je prozatím použití polygramů považováno za nadbytečné.

anotace.jpg

 

SCWPM minulostí

23. 12. 2019

 

Mauritius 2000 rupií; inovace 2018/2019 za použití substrátu Safeguard®

11. 12. 2019

ANOTACE   6. prosince 2018 vydala Bank of Mauritius zcela novou bankovku o nominální hodnotě 2000 rupií. Bankovka je vytištěna na polymerním substrátu De La Rue, Safeguard®. Bankovka je reprodukcí současného designu shodných bankovek o téže nominální hodnotě a zachovává si většinu bezpečnostních prvků bavlněného papíru a zavádí současně některé vylepšené prvky ochrany. Mezi tyto vylepšené funkce patří Masky ™ z dílny De La Rue a nově je také použita technika designu tzv. iluminace pro polymerní bankovky. Pokud jde o design bankovek, inovace jsou zásadní. Safeguard®, polymerní řešení De La Rue, umožňuje výrazné zlepšení zabezpečení bankovek a díky tomu je možné do jejich designu vkládat sofistikované a robustní bezpečnostní prvky. Integrace původních, technicky vyspělých konstrukčních prvků z polymeru zajišťuje bezpečnost bankovky po celou dobu její životnosti, která se výrazně prodlužuje. Iluminace, použita jako první v designu polymerových bankovek, využívá kombinaci inkoustů, včetně matných a duhových barev, k vstřikování tzv. živé barvy do okna polymeru. Vzory již nejsou omezeny tlumenými barvami předchozích generací polymeru. Iluminace nabízí neomezené možnosti v designu oken, a to vytvářením zářivých, samostatných kreseb, které zajišťují téměř dokonalé rozpoznání případných falzifikátů.

polymerove-okno-detail-2.jpg

 

Chybotisk [printing error] na bankovce Lesotha; 20 maloti; 2010

29. 10. 2019

ANOTACE   Není mnoho tiskových zajímavostí v podobě chybotisku u bankovek afrických států, jako je tisk u bankovky o nominální hodnotě 20 maloti z roku 2010. Je pravdou, že tzv. diferenciační chybotisk je zaznamenán u bankovek Sv. Heleny, na který jsme upozornili již dříve. Týká se to v tomto případě bankovky 5 a 10 £ z roku 1976 a 1981. Chybotisk se však týkal, přepisu slova ANGLÆ. U bankovek Lesotha je to něco docela jiného. Jde o rozdíl v obrazovém uspořádání reversu bankovek a je pouze na vyjádření Central Bank of Lesotho, která připouští opomenutí a chybu při tisku bankovky z roku 2013, kdy byla připravena rozdílná tisková deska v porovnání s bankovkou roku 2010.

signatura-anotace-2.jpg