Jdi na obsah Jdi na menu
 


Guyana 50 $ [2016] Pick#41a [Commemorative;též memorial]

4. 2. 2019

     K 1.8.2016 vydala Bank of Guyana zcela novou bankovku o nominální hodnotě 50 dolarů pod katalogizací Pick#41a. Bankovka je hnědočervená s jemným zastoupením zelené barvy v oblasti nosného motivu bankovky, což je detail hlavy jaguára. Na averzu je okénkový ochranný proužek, který má v prosvícení kompaktní charakter. Proužek obsahuje demetalizovaný mikrotext Guyana. V levé části A v sousedtví vodoznakového pole je dobře patrná řada siluet stojících lidi. Ta je UV pozitivní (viz dále). Na reverzu je květ národní rostliny, viktorie královské (obří druh leknínu)  a stvol větve stromu. Dále je na R vyobrazena holubice v letu. Vodoznakem je hlava červeného papouška a galvanoplastika nominální hodnoty bankovky (tzv. nominální vodoznak). Bankovka je tištěna prostřednictvím TDLR a má rozměry 156 x 65 mm.
   Pouze pro doplnění základní informace podotýkáme, že základní měnovou jednotkou na Guyaně je guyanský dolar, jehož ISO je GYD, také někdy GY$. Jedna setina se nazývá cent.
    Bankovka má prvenství v tom, že tento nominál nebyl doposud vydán. Nejnižší nominální hodnotou jsou bankovky 20 $ a pak až nominální hodnota 100 $.  Nově emitovaná bankovka má výroční charakter (Commemorative Fifty Years of Guyana's Independence (1966-2016). Na bankovce je použita signatura 15; Dr. Bobind Ganga (governor) & Winston Jordan (ministr of finance).

signatura.jpgsig 15

 

2016-50-dolaru-a.jpg
2016-50-dolaru-r.jpg

Pick#41a;50 $;2016;A,R

pozn.: bankovka byla emitována prozatím s #AA + 6 digit; sériová čísla mají odlišnou lokaci, když číslo v pravé části A má vertikální charakter, kdežto číslo v pravé části A je horizontálně lokalizované; barva obou čísel je černá a horizontální sériové číslo má ascendentní charakter

vodoznak.jpg

nominální vodoznak s obrysem hlavy červeného papouška

    Dominantním obrazem na averzu bankovky je hlava jaguára, přes kterou je lokalizována zeleno červená číslice 50, vyjadřující počet roků důvodu vydání této výroční bankovky. Rozpětí let 1966 – 2016 je umístněn pod hlavou jaguára.

hlava-jaguara-detail.jpg

hlava jaguára vpravo na A

     Bankovka je vybavena intermitentním kovovým ochranným proužkem s mikrotextem 50 GUYANA, který se střídá v opačném uložení v délce celého proužku. Ten při prosvícení nabývá charakteru proužku kompaktního.

ochranny-prouzek.jpg1
ochranny-prouzek-1.jpg2

1 -  intermitentní charakter proužku bez prosvícení; 2 -  kovový proužek s mikrotextem 50 GUYANA kompaktního charakteru při prosvícení (střídání obráceného textu)

    UV ochrana bankovky je soustředěna pouze na střed jejího averzu. Reverz bankovky je bez ochrany a neobsahuje jinak běžná UV pozitivní vlákna.

uv-na-a.jpg
uv-na-r.jpg

horní snímek - střední a levá část averzu bankovky; středové UV pole s nominální hodnotou bankovky a vlevo UV pozitivní řada siluet stojících lidi (viz výše)   spodní snímek - UV negativní střední část reverzu bankovky