Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kanada; 10 $ [Pick#112a] 2017 * Canada's 150th Anniversary

22. 4. 2018

   Centrální banka Kanady (Bank of Canada / Banque du Canada; dále BC) emitovala k 1.6.2017 zcela novou polymerovou bankovku o nominální hodnotě 10 kanadských dolarů (CD$; CAD). Odpovídající katalogizace podle BC je B377, klasická katalogizace je Pick#112a. Bankovka navazuje na velmi úspěšné emise z let 2011 – 2015 (výroční bankovka Queen Elizabeth II). Bankovní hmota obsahuje až 25% hybridního substrátu a 75% biaxiálně orientovaného polypropylenu (=BOPP).

      Bankovka má jemně fialovou barvu a rozměry 152 x 70 mm. Je vybavena celou řadou moderních ochranných prvků, ale současně postrádá klasické součásti bankovek papírových. Nenajdeme proto vodoznak, konfety ani UV pozitivní vlákna, ochranný proužek (povrchový ani komponovaný do bankovní hmoty) a bankovka zcela postrádá UV ochranu. Na bankovce je dobře viditelný optický znak pro nevidomé v podobě čtyř teček formátu čtverce, který je na povrchu bankovky viditelný dvakrát a to vedle sebe vlevo nahoře na aversu.

      Na aversu bankovky je anglický a francouzský text.  Dobře je viditelné šrafování v hmotě polymeru. Bankovka nese čtyři portréty; John Alexander Macdonald, George-Étienne Cartier, Agnes Campbell Macphail, James Gladstone Akay-na-muka. V pravé části aversu jsou dobře viditelné javorové listy tmavě fialové barvy.

     Na reversu bankovky jsou zobrazeny čtyři komponované pohledy.  Zcela vlevo (před polymerovým oknem) je to jezero Capilano a hory Lions / Twin Sisters (západní Kanada). Za polymerovým oknem směrem doprava je obraz pšeničného pole v okolí Saskatchewan (provincie Prairie). Následuje řeka Kipawa a stromy tzv. kanadského štítu v Parc national d'Opémican (centrální Kanada) a formaci čtyř obrazů zakončuje portrét skalnatého pobřeží Cape Bonavista (východní Kanada). Zcela vpravo je polární zář nad národním parkem Wood Buffalo (severní Kanada). V okolí polymerového okna (viz dále) jsou lokalizovány javorové listy tmavě hnědé (vpravo) a zelené (vlevo) barvy. Nejsložitější součástí bankovky je rozsáhlé metalizované polymerové okno, které lze rozdělit na jeho horní část a na polovinu dolní. V horní části je viditelný erb (znak) Kanady a kanadská vlajka s transkripcí CANADA. V dolní polovině metalizovaného polymerového okna je umístněna silueta tzv. Ashevakovy sovy, okolo které jsou tvořeny poměrně složité metalické obrazce. Nedílnou součástí ochrany bankovky je poměrně zdařilý polygram, který má jednostranný charakter a barví se dle osvětlení ve škále zeleného a tyrkysového zbarvení.  Na bankovce je použita signatura 17 (Carolyn A. Wilkins & Stephen Poloz). Bankovka byla doposud emitována v rozsahu #CDA – CDF. Sériové číslo obsahuje 7 pozic.

kanada-10-112a-a.jpg
kanada-10-112a-r.jpg

Pick#112a; 10$; 2017 [A,R]

dscn6133.jpg

optická značka pro nevidomé lokalizovaná nad úrovní polygramu


   Jak jsme uvedli výše, polygram se zbarvuje ve škále zelené (pod úhlem 450) a tyrkysové (750) barvy, přičemž při osvícení pod úhlem 900 postrádá polygram metalického až jemně krystalického vzhledu.

dscn6134.jpg dscn6061.jpg dscn6060.jpg

odlišné zbarvení polygramu

detail.jpg

detail s viditelnou mikrokrystalizací obrazu

    Metalizované polymerové okno je pochopitelně transparentní. Tím pádem je jeho obraz ze strany aversu a reversu odlišný. Pozná se to velice jednoduše tak, že nápis CANADA je z pohledu aversu v horní řádce textu uprostřed polymerového okna na úrovni kanadské vlajky. V okolí polymerového okna jsou javorové listy zbarvené fialově. Při pohledu na revers je nápis CANADA ve druhé řádce ve shodné lokalitě a okolí polymerového okna obklopují javorové listy zbarveny hnědě.

dscn6129.jpg dscn6130.jpg

polymerové okno prosvícené z pohledu aversu (vlevo) a reversu

dscn6056.jpg

polymerové metalizované okno a jeho součásti (avers); 1 – erb; 2 – nápis CANADA (první řádka); 3 – profilometricky pozitivní číslo 150 (Canada's 150th Anniversary ); 4 - Ashevakova sova; 5 – jednobarevná metalizace javorové listu (stříbrná nekrystalická); žluté šipky – fialově zbarvené javorové listy v periferii polymerového okna

dscn6126.jpg dscn6052.jpg

 detail Ashevakovy sovy

detail--3.jpg

detail erbu Kanady s dobře viditelným nápisem v jeho dolní části „A MARI OSQUE AD MARE“ [avers]

dscn6131.jpg dscn6132.jpg

vlevo - UV obraz aversu bankovky; pozitivní prach a částečně kolorizovaná pole v okolí  Ashevakovy sovy; vpravo - shodný obraz reversu