Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mauritius 2000 rupií; inovace 2018/2019 za použití substrátu Safeguard®

11. 12. 2019

     Centrální banka Mauritia (Bank of Mauritius) uvedla v prosinci 2018 do oběhu novou bankovku o nominální hodnotě 2000 rupií (Pick#67a; #PA), vytištěnou na polymerním substrátu Safeguard® společnosti De La Rue. Reedice bankovky byla provedena v srpnu 2019 (Pick#67b; shodný #PA). Nová bankovka je reprodukcí současného designu již emitovaných bankovek shodné nominální hodnoty (viz tabulka níže).

kvet-detail--1.jpg

Trochetia Boutoniana National Flower of Mauritius

         Povrch bankovky zachovává většinu bezpečnostních prvků papírových bankovek. Mezi vylepšené bezpečnostní funkce patří Masky ™ De La Rue a také obraz iluminaceA v případě polymerového okna. Pokud jde o design nové bankovky, inovace jsou zásadní. Safeguard® zajišťující polymerní řešení společností De La Rue, umožňuje výrazně zlepšit zabezpečení bankovek a díky tomu je možné do designu vložit sofistikované a robustní bezpečnostní prvky. Integrace původních, technicky vyspělých konstrukčních prvků bezpečnosti z polymerního substrátu zajišťuje bezpečnost a delší životnost bankovky. Iluminace jako první v designu polymerního substrátu používá kombinaci inkoustů, včetně matných a duhových barev, které jsou inkorporované do polymerového okna bankovky. Nově vytvořené vzory (například detail okvětních lístků) nejsou již omezené nevýraznými barvami předchozích generací polymeru. Iluminace nabízí neomezené možnosti v designu polymerových oken, a to vytvářením zářivých, samostatných reprodukcí. Na nové bankovce 2000 rupií, která byla poprvé vydána v prosinci 2018, je na aversu zachován ručně vyrytý liniový (tvořený tiskem z hloubky) portrét sira Seewoosagura Ramgoolama, předchozího předsedy vlády Mauricia, spolu se souvisejícími složitými vzory, mikrotextem a bezpečnými inkousty. Bankovka si zachovává svou velikost a celkové barevné schéma.

A akce úhlového osvětlení nebo jeho intenzita

       Pro doplnění základních informací je potřeba zmínit, že základní měnovou jednotkou Mauricia je mauricijská rupie, jejíž ISO kód je MUR. Běžným označením je také Rp. Jednou setinou rupie je cent. Numerickým kódem je 480 (podle ISO 3166 -1-numeric) a podle ISO 3166–1 alpha-3 má mauricijská rupie kódové označení MUS. Mauricijská rupie byla uvedena do oběhu v roce 1887, kdy nahradila do té doby na ostrově používané indickou rupii, libru šterlinků a mauricijský dolar. Do roku 1914 byla platidlem též na Seychelách.
      Bankovka o nominální hodnotě 2000 rupií byla vydána centrální bankou celkem třikrát, včetně nové polymerové bankovky. Bankovky z let 1998 – 1999 jsou vybaveny velice zdařilým vrstevnatým (celkem 3 vrstvy) hologramem, v jehož středu je umístněna podoba ptáka Dronta mauricijského (Raphus cucullatus). Shodný hologram mimo nominální hodnotu byl také použitý u bankovek 200, 500 a 1000 rupií.

hologram-2000-rp..jpg

hologram u bankovky o nominální hodnotě 200 rupií (z let 2010 a 2013) s dobře viditelnou početnou podobou Raphus cucullatus (celkem 8x)

       Jak bylo uvedeno výše, bankovka o nominální hodnotě 2000 rupií byla vydána celkem 3x včetně nové bankovky.

SCWPM 

kód CB

datum

signatura

sériová čísla od

sériová čísla do

48

BOM B19

1998

Mitrajeet Dhaneswar Maraye / Bud Gujadhur        6

BA 000001

BA 108599

55

BOM B26

1999

Rameswurlall Basant Roi / Baboo Rajendranathsing Gujadhur 7b

BR 153602

BT 667750

67

BOM B36

2018/2019

Googoolye/Padayachy/

Punchoo 11

PA 000155

TT 155800

tabulka s výčtem doposud vydaných bankovek o nominální hodnotě 2000 rupií; rozměry 48-55-67 jsou 165(7) x 78 a tiskárnou je ve všech případech TDLR (Thomas De La Rue; Anglie)

     Nová bankovka obsahuje několik základních rozdílných bodů, které se u bankovek z roku 1998 a 1999 neobjevují. V prvé řadě je to velké kolorizované polymerové okno, v jehož těsném sousedství je vloženo malé polymerové okno bez kolorizace v podobě Dronta mauricijského. Nyní si ukážeme anatomickou mapu aversu a reversu bankovky Pick#67a.

mauritius-2000-67a-a.jpg

 avers; modrý obdélník = značky pro nevidové; 1 – signatura 11; rok emise; 1a – Justicia, Lady Justice nebo také Themis držící váhu;  2 – polymerové okno s podtiskem budovy centrální banky při použití zlatého inkoustu, který je viditelný v závislosti na úhlu osvícení (viz detail níže), a 2a – malé polymerové okno; 3 – grafika polymerového okno; 4 – sériová čísla (a – b) 5 – (žlutý rámeček) mikrotext (nominál a BM; Bank of Mauritius) 6 – (žlutý rámeček) plocha bez mikrotextu; v červeném poli vlevo (6a) se pod sklopným efektem objevuje symbol rupií (Rs) 7 – tisk nominální hodnoty v tamilštině (podobně v haitské kreolštině) 8 – tisk nominální hodnoty v hindštině; 9 – liniový tisk nosného motivu aversu; portrét sira Seewoosagura Ramgoolama; y – květy tzv. Boucle d'Oreille (Trochetia boutoniana); jedná se o květ národní rostliny Mauricia (Trochetia Boutoniana National Flower of Mauritius), tropické mauricijské bonsaje, která je významným endemitem B ostrovního státu

B endemit je organismus, který vznikl a je rozšířen jen v určitém omezeném území a nikde jinde se nevyskytuje

ஈராயிரம்   ரூபாய்    tamilský text (na A 7)  दो हजार रुपए    tisk v hindštině (na A 8)

mauritius-2000-67a-r.jpg

modrý čtverec – horní část s opakujícím se mikrotextem BM v obráceném gardu (MB; a) dolní část vlevo grafický obraz (b) a vpravo uvedená nominální hodnota bankovky (c) 9a – nosný motiv reversu; muž s naloženým vozem cukrovou třtinou; 10; 10a – označení nominální hodnoty v hindštině (रु. २०००) a v (11) tamilštině (०००)

Substrát Safeguard®

     V roce 2016 společnost De La Rue poprvé představuje hologram s obrazem Dept™ s uložením na polymerním substrátu Safeguard®. Návrh obrazu zobrazuje sova pálená (Tyto alba). Jednalo se o výroční bankovku Kanady v nominální hodnotě 10 $ (Pick#112a). Substrát Safeguard® používá přesné tvarování, vyspělou holografii roviny nebo ploch obrazu a vlastnosti polymeru k vytvoření ohromujícího designu hologramu s velkým dopadem především na bezpečnost bankovek proti padělání. Jedním ze zásadních cílů použití polymeru Safeguard® je vytvoření plně integrovaného designu substrátu a tisku. Při vývoji prvého hologramu spolupracovaly úzce týmy De La Rue, tiskové a holografické, aby zajistily, že celkový design harmonicky integruje bezpečnostní prvky. Zářivé barvy v hologramech polymerového substrátu byly vytvořeny gravírováním, která na straně reversu kombinuje barevný potisk s průsvitnou iridiscencí. To zajišťuje povrchovou úpravu plochy polymerového okna, která se při naklonění bankovky leskne a přidává nebo mění barevný efekt. Podobně jako u všech návrhů bankovek je důležité zajistit, aby byla zajištěna správná úroveň jejich zabezpečení. Funkce vestavěného obrazu jsou široké. Kromě hologramu obsahuje bankovka substráty Spectrum™, Mask™, Gemini™ a plošnou iridiscenci, což v kombinaci vede ke vzniku bezesporu krásného, vysoce bezpečného a komplexního design výsledného polymerového okna. Spectrum™ je jednoduchá, ale efektivní ochranná funkce bankovek, která je založená na technikách litografie a hlubotisku. Při běžném pohledu se design povrchu bankovky jeví jako jedna barva, ale při naklonění v různém úhlu lze vidět jednak odlišný vzor a více barev. Safeguard MASK ™ je jedinečný bezpečnostní prvek integrovaný do polymerového substrátu. Geometrický vzor na povrchu bankovky je při běžném pohledu sice dobře viditelný, ale odhaluje skrytý obrazec nebo text, když jednak dojde k naklonění bankovky nebo k osvětlení různé intenzity. Například substrát Gemini ™ má prokazatelný efekt, který umožňuje, že se jedna viditelná barva mění pod ultrafialovým světlem na barvy dvě, zcela odlišného barevného spektra. Jako příklad uvedeme níže v textu detail c z plochy reversu bankovky.  Zobrazení několik poloh polymerového okna bankovky Mauricia včetně holografických prvků uvedeme níže.

Vybrané detaily na povrchu bankovky

       Na aversu bankovky je několik detailů, na které bychom rádi upozornili. Prvním takovým je pole, kde je umístněna optická značka pro nevidomé. Je zcela vlevo a obsahuje pět dvojic hrbolků, které vyčnívají nad úroveň povrchu bankovek. Optická značka je z části překrytá symbolem Rs.

opticka-znacka-pro-nevidome.jpg

modré šipky ukazují hrbolky vybraných dvojic

      Významným na aversu je detail 2 – 2a a také detail 3. Jedná se o velké a malé polymerové okno a v případě velkého polymerového okna také o jeho vnitřní kompozici. V té dominuje vcelku nevýrazná budova centrální banky a především dobře viditelné barevné schéma tropické mauricijské bonsaje. Malé polymerové okno má podobu Dronta mauricijského.

polymerova-okna-horz-detail.jpg

1 – malé polymerové okno; 2 – velké polymerové okno;  3 – uvedená nominální hodnota bankovky (Rs 2000) zcela vlevo snímek květů bonsaje; vpravo při naklonění bankovky bez osvícení zvýraznění budovy centrální banky (žlutě/zlatě)    

     Co se týká výše uvedené iluminace, jedná se o specifickou ochranu nejen bankovek. Ta je způsobena specifickým složením barev, které vznikají díky kombinaci inkoustů. Výsledkem jsou jak matné, stejně tak jako duhové barvy. Ke změně zabarvení a jeho sytosti pochopitelně napomáhá změna úhlu plochy bankovek, ale také intenzita umělého osvětlení.

mauritius-2000--2018--illuminate.jpg

projev iluminace v detailu polymerového okna (detail 2), u kterého je zjevná změna zabarvení okvětí mauricijské bonsaje

      Sériová čísla (detail 4a – b) mají ascendentní charakter. První část emise z prosince 2018 má prefix PA, podobně jako pozdější dotisk ze srpna 2019. Obě sériová čísla jsou v černé barvě a jejich skladba je #PA + Σ6digit. Sériová čísla mají vertikální (detail 4a) a horizontální polohu (detail 4b). V oblasti detailu 5 se setkáváme s mikrotextem, který je kombinovaný s číselnou podobou nominální hodnoty bankovky a se zkratkou centrální banky BM. Barevný efekt mikrotextu je odlišný v UV světle, kde barevnost nominální hodnoty a zkratky BM nabývá opačného zabarvení detailu při bílém světle.

detail-5-horz-detail-kombinace.jpg

pohled na detail 5; vlevo snímek při bílém světle; vpravo detail při UV (prokazatelná změna barev navzájem) 

      Za poměrně významný ochranný prvek bankovky je detail 6a. Jedná se o plochu, na které jsou zřetelné složité vzory, ale bez patrného textu. Teprve při naklonění za současného osvětlení proměnné intenzity se v poli objevuje symbol používaný pro rupie mimo oficiální kód, Rs.

skryty-text---sklopny-efekt-2.jpg

pole v pravé části aversu bankovky při naklonění a zvolené intenzitě osvětlení; symbol Rs je dobře patrný

      Zcela jistě v souvislosti s aversem stojí za povšimnutí dvojí text, označující nominální hodnotu bankovky (detail 7 – 8). První je nápis v tamilštině (podobně nápis vypadá také v haitské kreolštině), kdežto druhý (detail 8) je uveden v hindštině. Samotný liniový portrét sira Seewoosagura Ramgoolama (detail 9) je tvořený tiskem z hloubky.
    Velice zdařilá je UV ochrana aversu bankovky. V podstatě bez odezvy jsou v UV světle obě polymerová okna. Schéma kompozičního obrazu detailu 2 se nemění (viz snímky výše) a budova centrální banky získává fialově mléčnou barvou.

uv-stred-bankovky-1-dolni-cast-horz-avers.jpg

UV obraz aversu: A – pole střed pod úrovní signatur; B – střed nad úrovní signatur; C – pravá část aversu

uv-stred-bankovky-1-dolni-cast-detail.jpg

detail pole dole ve střední části bankovky; horizontální sériové číslo je UV negativní
pozn.: jednotlivé žluté až jemně žlutooranžové body (pouze na A – B) jsou UV pozitivní květy tropické mauricijské bonsaje

uv-leva-cast-bankovky.jpg

levá část aversu s pozitivním sériovým číslem

      Na reversu bankovky poukážeme na nejvýznamnější prvky ochrany bankovky, které ji posouvají do kategorie bankovek, u které lze jen velmi těžko získat falzum. Nejvíce zřetelným je detail 9a, který zobrazuje muže, který vede volský potah naložený cukrovou třtinou. Detail 10 včetně detailů 10a – 11 ukazuje variabilitu uvedené nominální hodnoty. Na reversu bankovky.  
      Za velmi zajímavé považujeme detaily a – c. Mají hodně společného s detailem 5 z aversu bankovky. Obraz, dokumentující detail a je vyplněn mikrotextem s číselnou nominální hodnotou a symbolem centrální banky Mauricia, ovšem v opačném pořadí. Zkratka BM je zde uvedena v opačném pořadí (◄MB). Celé toto pole má výraznou pozitivní profilometrii.

mikrotext-a-obraz-a-profil.jpg

mikrosnímek odpovídající skutečnému obrazu vlevo; vpravo profilometrické pozitivní pole

    Detail b je alegorickým, částečně polo schematickým obrazem, který je vedle specifických ornamentů protkán systémem přímek, které umocňují stupeň zabezpečení bankovky proti falzifikaci. 

grafika-b-obraz-a-sedy-obraz.jpg

grafika v detailu b, který je tvořen ornamentální kresbou, která je doplněna grafikou řady přímek (modré šipky), které tvoří obrysy vnitřní čtyřcípé hvězdy (*)

     Posledním je detail c, který obsahuje číselné nominály bankovky, který uzavírají všudypřítomná vlákna (jedná o velmi jemná vlákna abaková). Detail je UV pozitivní, kdy nominál mění svoji původní oranžovou barvu na modrou a vlákna svoji původní fialovou barvu na zelenou. Celé pole detailu je profilometricky pozitivní.

nominal-c-obraz---uv---profi.jpg

snímky detailu c; proměna barevného rázu pole v bílém světle (vlevo) a pod UV světlem (uprostřed); profilometrický obraz detailu

      Co se týká UV ochrany reversu bankovky, ta je o poznání chudší, než tomu je v případě aversu. Obě plochy bankovky jsou prosté ochranných vláken. Na reversu bankovky je jedno výrazné UV pozitivní pole, které je představováno číselným nominálem vlevo mezi nosným motivem a polymerovým oknem. Pozitivní pole je uloženo na ornamentální kresbě, kterou podrobněji popisujeme výše.

revers-uv-leva-cast-reversu-bankovky-s-posunem-ke-stredu.jpg

UV obraz na straně reversu vlevo v oblasti detailu 2 - 3