Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ruský rubl; bankovka Pick#276a [2017]základní symbolika

12. 12. 2018

      V roce 2017 Ruská centrální banka (Bank Rossii; Банк России) emitovala dvě významné bankovky o nominální hodnotě 200 a 2000 rublů. Obě bankovky jsou vybaveny na svých reversech tzv. QR kódy, které úspěšně navazují jako významný ochranný prvek bankovek na bar kódy, známé kupříkladu u bankovek Holandska nebo Libanonu. Ani jedna z uvedených bankovek není signována. V současné době toto značení bankovek používá více centrálních bank, avšak prvenství patří centrální bance Nigerie, která QR kód použila na své výroční bankovce (Nigeria's 100 Years of Existence 1914–2014) o nominální hodnotě 100 naira v roce 2014. Kód je umístněn na reversu bankovky.   QR kódy nebo kódy tzv. rychlé reakce se stávají stále častějšími a jsou hojně používány v reklamních a marketingových médiích. QR kód je dvourozměrný čárový kód, který vyžaduje, aby zařízení pro jeho čtení, například smartphone, se přímo propojilo s informacemi uloženými v kódu, což mohou být webové stránky, e-maily, texty nebo dokonce jednotlivá telefonní čísla. V letech 2014 – 2016 se zvýšil zájem centrálních bank o používání kódů QR jako významných bezpečnostních prvků v bankovnictví. QR kódy se používají na bankovkách, mající charakter papírových a polymerových tisků a dokonce se v několika případech objevují také na mincích. Královská holandská mincovna produkovala v loňském roce limitovanou edici kódovaných mincí.

holandsko-5----km302a--r.jpg

Holandsko 5€; KM#302a;2011 (R)  QR kód na reversu mince uprostřed

     Bankovka 200 rublů (Pick#276a) je zpracována na běžném bankovním papíře, který má zvýšené procentické zastoupení bavlněných vláken a vláken lněných. Tato kombinace je v posledních dvou až třech letech známá u bankovek řady zemí. Bankovka má zelenou barvu a rozměry 150x65mm. Tiskárnou byla osvědčená společnost Goznak. Katalogizace bankovky podle centrální banky je B835

   Avers bankovky obsahuje ruský text; zobrazenou kolonádu hraběnského nábřeží v Sevastopolu, bankovní pečeť, létající racky nad vlnami a dílo sochaře Amandusena Památník pro ztroskotané lodě v zálivu Sevastopol; zcela vpravo již zmíněný QR kód. Na reversu je uveden opět výlučně ruský text, kamenný oblouk, sloupy, zvonek a vstupní sloupcové oblouky archeologické zříceniny na Chersonese v Sevastopolu; mozaika dlaždic, mapa Krymu, hrozny a listy vinné révy. Poslední tři atributy reversu jsou provedeny technikou litografie. Bankovka je vybavena metalizovaným ochranným proužkem o šíři S článků 3 mm s demetalizací nominální hodnoty. Kovový proužek má na úrovni S článků šachovnicové provedení (zelené → zlaté) s patrným symbolem pro rubl. Pokud se jedná o mezinárodně uznávaný symbol pro ruský rubl, ten byl přijat v prosinci 2013. Jeho ustanovení bylo poměrně bouřlivé a skončilo u třech základních variant návrhu, u kterých byla stanovena pozitiva a negativa. Při tomto srovnání jako vítězný vzešel symbol . Symbol se na bankovkách Ruské federace příliš často nevidí, u bankovek vydaných do roku 2013 vůbec ne. Pro ruský rubl je od roku 1998 používaný ISO kód RUB. Ve zmíněném roce provedlo Rusko měnovou reformu, kdy se z 1000 starých rublů [RUR] stal 1 nový rubl RUB. Jedna setina rublu se nazývá kopějka (rusky копeйка). Název rubl nesl i název měny, kterou používaly předchůdci současné Ruské federace; carské Rusko a Sovětský svaz. Jak jsme uvedli výše, názor na přiznaný symbol pro ruský rubl nebyl jednotný a ve finále vycházel z pěti základních variant.

uvazovane-symboly-rublu.jpg

pět finálových podob pro stanovení symbolu pro ruský rubl; vítězný označen hvězdičkou     

     Velmi podobné jsou symboly, platné pro filipínské peso () nebo také rubl Transnistrie (Podněsteří).  

symbol-rublu-podnestri.jpg

 

 

symbol pro rubl Transnistrie (Podněstří)

rusko-200-p276a-a.jpg
rusko-200-p276a-r.jpg

Pick#276a; A - R

     Bankovka byla doposud emitována v rozsahu #AA – AD + Σ9 digit bez posfixu. Obě sériová čísla jsou na aversu bankovky, jedno vertikální vlevo a druhé horizontální vpravo dole. Barva čísel je černá a sériová čísla jsou bez ascendence, případně descendence.  Symbol pro ruský rubl je patrný na několika místech bankovky. Asi nejvíce zřetelně je viditelný vlevo v zeleném čtverci před stejně zbarveným polem s nominální hodnotou 200 jak na reversu.

symbolika.jpg

symbol rublu ; metalizovaný ochranný proužek (patrné S články) ; označení РОССИЯ

ochranny-prouzek-1.jpgochranny-prouzek-1-2.jpg

detail ; zcela vpravo zvýraznění obrazu pomocí UV difrakčního filtru

     Symbol pro ruský rubl je zřetelný pouze ve variantě zeleného metalického zbarvení S článků proužku.  Ve variantě žluté (= zlaté) symbol vidět není. Obě barevné varianty S článků ochranného proužku mají šachovnicové uspořádání, jako celá řada dalších moderních bankovek.

ochranny-prouzek-3.jpg
ochranny-prouzek-3-2.jpg

zjevná absence symbolu pro rubl

     Vodoznak bankovky uložený ve vodoznakovém poli vlevo na A zobrazuje památník ztroskotaným lodím a nominální hodnotu bankovky.Vodoznak je zpracovaný také litograficky, takže je patrný i na neosvíceném vodoznakovém poli.

vodoznak.jpg vodoznak-litografie.jpg

vodoznak (vpravo litografie)

      Na aversu bankovky v zeleném obdélníku před nominální hodnotou je vyobrazen státní znak, který je pochopitelně při odpovídajícím sledování profilometricky pozitivní.

detail-pozitivni-profilometrie.jpg

červené šipky ohraničují státní znak Ruské federace

     V ochraně UV nepatří bankovka k silným zástupcům. Na aversu nalezneme pouze ojedinělé UV pozitivní vlákna provedená pouze ve fialové barvě a převažující na úrovni vodoznakového pole.

uv-avers-vlevo.jpg

    Revers bankovky obsahuje centrální kruhový dvorec, UV pozitivní, zbarven fialově a obsahující symbol pro ruský rubl. V pravé části bankovky jsou zeleně zbarvené UV pozitivní vstupní sloupcové oblouky archeologické zříceniny na Chersonesu v Sevastopolu. Nedílnou součástí UV ochrany bankovky jsou podobně jako na aversu ojedinělá, fialově zbarvená vlákna.

uv-revers-vlevo.jpg uv-revers-vpravo.jpg

levá a pravá část reversu bankovky

Méně významné varianty navrhované na symbol pro ruský rubl

uvazovane-symboly-rublu-1.jpg

 

 

 

 

 

uvazovane-symboly-rublu-2.jpg